31 Ocak 2017 Salı 0 Yorum

LA LA LANDSonunda herkesin merak ettiği Oscar adayları 24 Ocak Salı günü itibarıyla açıklandı. Tahmin edilen bir çok film, tahmin edildiği bir çok dalda adaylık aldı. Ama hiç şüphesiz bir film vardı ki 14 dalda aday olarak adaylıklara damgasını vurdu. Elbette ki La La Land'dan bahsediyorum!
Ülkemizde 30 Aralık 2016'da gösterime girdi La La Land. Bir dizi aksilik sonucunda filmi sinemada, o büyük beyaz ekranda izleyemeyeceğimi kabullenmek zorunda kalmıştım. Çevremdeki birçok sinema salonunda da ikinci haftasında gösterimden kalktı zaten. Ümidimi kestiğim için de sanırım hevesimi kaybetmiştim filme dair. Ta ki nişanlımla sinemaya gitmeye karar vermiş ve salonları tararken bize oldukça uzak olan bir sinemada hala La La Land'ın gösterimde olduğunu görene kadar. O andan sonra hayat yine heyecanlı, kuşlar yine cıvıldar ve güneş yine parlar haldeydi benim için.
Ertesi gün heyecanla sinemaya gittik ve muazzam iki saat geçirip büyülenmiş şekilde ayrıldık salondan. O anda kararımızı vermiştik. Tüm insanlar La La Land'ı izlemeli, tüm ödüller La La Land'ın olmalı ve tüm insanlık filmin şarkılarını ezberleyip hep bir ağızdan söyleyerek dans etmeliydi. İşte La La Land tam olarak böyle büyülü bir filmdi.

Film ülkemizde Aşıklar Şehri adıyla gösterime girdi. Çünkü temelinde bu bir aşk hikayesi... Mia ve Sebastian'ın hikayesi... Peki kim bu Mia ve Sebastian?
Emma Stone'un hayat verdiği Mia, bir film platosu üzerindeki bir kahve dükkanında baristalık yapan ama hayalinde oyuncu olmak yatan genç bir kadın. Günleri kahve yapmak, sorunlu müşterilerle uğraşmak, kahve dükkanına gelen ünlü oyunculara gıpta ile bakmak ve sık sık oyuncu seçmelerine katılıp redddilmekle geçiyor Mia'nın. Buna rağmen pes etmiyor ve abuk subuk yada absürd demeden her türlü seçmeye girmeye devam ediyor genç kadın. Çünkü bir aktrist olma isteği daha bir çocukken yerleşmiş içine ve bu uğurda devam etmekte olduğu hukuk fakültesini terk etmiş. Bu yüzden de hiç durmadan seçmelere giriyor, keşfedilmeyi umarak ünlülerin de katıldığı partilere gidiyor ve içindeki hevesi zor da olsa sıcak tutmaya çalışıyor.
 
;