25 Ocak 2013 Cuma 1 Yorum

BİR İNGİLİZ MUCİZESİ: COUPLING


Komedi dizileri, her zaman olmasa da özel zamanlarda kurtarıcı niteliği taşıyan seyirlikler olmuştur benim için. Ve sadece belli zamanlarda izlediğim için de komedi dizilerinde oldukça seçiciyimdir. Bu yüzden de genellikle ince eler sık dokur, sonunda da en iyi olan -kime göre, neye göre diyebilirsiniz- dizileri bulmaya çalışırım.

Komedi dizisi dediğimiz şey sonuçta keyif vermesi gereken bir şeydir. Ama keyif verirken saçmalayan, mantık sınırlarını zorlayan bir dizi benim için pek de tercih edilebilir nitelikte değildir. Bu yüzden de gerçekten saf mizah içeren seyirlikler ararım her zaman. Ve hemen hemen herkes bilir ki İngiliz mizahı denilen bir gerçek vardır ki, bence de en zekice işlenmiş mizah türü de budur. Bu nedenle de komedi dizilerini izlerken bir İngiliz dizisi olması benim için 1-0 önde başlaması anlamına gelir çoğu zaman.

İşte Coupling de bu bahsi geçen dizilerin başında gelir benim için. Kendimi mutsuz hissettiğimde, gülmeye ihtiyacım olduğundan ya da sadece özlediğim için sık sık açar, izlerim bu İngiliz mucizesini... O kadar özeldir Coupling benim için.

Bu dizinin bu kadar özel olmasındaki en büyük sebep hiç şüphesiz ki eşsiz karakterleri ve tabiri caizse kusturana kadar güldürme özelliği taşıyan mucizevi diyalogları...
 
;